SM6227DB1R00
SM6227DB1R00
SM6227DB1R00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM6227DB1R00
  • Description
    RES 1 OHM 0.5% 3W 6227
  • Delivery Services
1 Ohms ±0.5% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
Quick Inquiry
SM6227DB1R00
Series SM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Ratings -
Size / Dimension 0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Height - Seated (Max) 0.265" (6.73mm)