SM8S-32.768K-20
SM8S-32.768K-20
SM8S-32.768K-20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SM8S-32.768K-20
  • Manufacturer
    Pletronics, Inc
  • Description
    WATCH XTAL 32.768KHZ+/-20PPM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, No Lead
  • Delivery Services
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
Quick Inquiry
SM8S-32.768K-20
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Pletronics, Inc
Series SM8S
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency 32.768 kHz
Frequency Stability -
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 70 kOhms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SM8S-32.768K-20 ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T 435F271X5CET 435F27015CET
Part Number SM8S-32.768K-20 ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T 435F271X5CET 435F27015CET
Manufacturer Pletronics, Inc Abracon LLC CTS-Frequency Controls CTS-Frequency Controls
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description WATCH XTAL 32.768KHZ+/-20PPM CRYSTAL 24.000MHZ 10PF SMD 5.0MM X 3.2MM 2-PAD SURFACE MOUN 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun