SM8S-32.768K-20
Manufacturer
Pletronics, IncDescription
WATCH XTAL 32.768KHZ+/-20PPM
Datasheet
DatasheetPackage
2-SMD, No Lead
Request for Quotation
SM8S-32.768K-20
lmages are for reference only.SM8S-32.768K-20
WATCH XTAL 32.768KHZ+/-20PPM
Datasheet2-SMD, No Lead
Delivery Services
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
SM8S-32.768K-20
| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals - |
| Manufacturer | Pletronics, Inc |
| Series | SM8S |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Stability | - |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 kOhms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | SM8S-32.768K-20 | ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T | 435F271X5CET | 435F27015CET |
| Manufacturer | Pletronics, Inc | Abracon LLC | CTS-Frequency Controls | CTS-Frequency Controls |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | WATCH XTAL 32.768KHZ+/-20PPM | CRYSTAL 24.000MHZ 10PF SMD | 5.0MM X 3.2MM 2-PAD SURFACE MOUN | 5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun |