SMBJ10CA-13-F
SMBJ10CA-13-F
SMBJ10CA-13-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ10CA-13-F
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
  • Delivery Services
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
SMBJ10CA-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ10
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SMBJ10CA-13 SMBJ10C SMBJ10C SMBJ10C-E3/52
Part Number SMBJ10CA-13 SMBJ10C SMBJ10C SMBJ10C-E3/52
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 10VWM 17VC SMB 600W, 12.4V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 10VWM 17.85VC DO214AA TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AA