SMBJ10CA-13
SMBJ10CA-13
SMBJ10CA-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ10CA-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
  • Delivery Services
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
SMBJ10CA-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)