SMBJ54CA-13
SMBJ54CA-13
SMBJ54CA-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ54CA-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
SMBJ54CA-13
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)