SMBJ54CA-13-F
SMBJ54CA-13-F
SMBJ54CA-13-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMBJ54CA-13-F
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
  • Delivery Services
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
SMBJ54CA-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ54
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SMBJ54CA-13 SMBJ54C SMBJ54C SMBJ54CA
Part Number SMBJ54CA-13 SMBJ54C SMBJ54C SMBJ54CA
Manufacturer Diodes Incorporated Littelfuse Inc. Taiwan Semiconductor Corporation Meritek
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB TVS DIODE 54VWM 91.46VC DO214AA 600W, 66.7V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 54VWM 87.1VC