SMCJ16CA
SMCJ16CA
SMCJ16CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJ16CA
  • Manufacturer
    MDD
  • Description
    TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AB, SMC
  • Delivery Services
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
SMCJ16CA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer MDD
Series SMC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 1500W, 19.8V, 10%, BIDIRECTIONAL TVS DIODE 16VWM 27.3VC DO214AB TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AB TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AB