SMM02040C7320FB300
SMM02040C7320FB300
SMM02040C7320FB300
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMM02040C7320FB300
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    RES 732 OHM 1% 1/4W MELF 0204
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    MELF, 0204
  • Delivery Services
732 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
Quick Inquiry
SMM02040C7320FB300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 732 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case MELF, 0204
Supplier Device Package Mini MELF
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)