SMS15CT1
SMS15CT1
SMS15CT1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMS15CT1
  • Manufacturer
    onsemi
  • Description
    TVS DIODE 15VWM 29VC SC74
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SC-74, SOT-457
  • Delivery Services
29V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
Quick Inquiry
SMS15CT1
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer onsemi
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 17V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 350W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 95pF @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)