SMS15T1G
SMS15T1G
SMS15T1G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMS15T1G
  • Manufacturer
    onsemi
  • Description
    TVS DIODE 15VWM 29VC SC74
  • Package
    SC-74, SOT-457
  • Delivery Services
29V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
Quick Inquiry
SMS15T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 350W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 60pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)