ST-4ETB502
ST-4ETB502
ST-4ETB502
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ST-4ETB502
  • Description
    TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
  • Delivery Services
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
ST-4ETB502
Series ST4
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)