ST30100C
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE ARRAY SCHOTT 100V TO-220AB
Datasheet
DatasheetPackage
TO-220-3
Request for Quotation
ST30100C
lmages are for reference only.ST30100C
DatasheetTO-220-3
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V Through Hole TO-220-3
ST30100C
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 750 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |