ST30120C
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE ARRAY SCHOTT 120V TO-220AB
Request for Quotation
ST30120C
lmages are for reference only.ST30120C
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V Through Hole TO-220-3
ST30120C
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 120 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |