STR7.3LF160QG
STR7.3LF160QG
STR7.3LF160QG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    STR7.3LF160QG
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Quick Inquiry
STR7.3LF160QG
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Tactile Switches -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series STR
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 48VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 7.30mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 6.20mm x 6.20mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 160gf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Switch Travel 0.28mm