STR7.3LF260QG
STR7.3LF260QG
STR7.3LF260QG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    STR7.3LF260QG
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 48V
Quick Inquiry
STR7.3LF260QG
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 48VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 7.30mm
Termination Style Gull Wing
Outline 6.20mm x 6.20mm
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 260gf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Switch Travel 0.28mm