SWV-0.85-680
SWV-0.85-680
SWV-0.85-680
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SWV-0.85-680
  • Manufacturer
    Amgis, LLC
  • Description
    FIXED IND 680UH 850MA 1.25OHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Vertical
  • Delivery Services
680 µH Unshielded Toroidal Inductor 850 mA 1.25Ohm Max Radial, Vertical
Quick Inquiry
SWV-0.85-680
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Amgis, LLC
Series SW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Toroidal
Material - Core Iron Powder
Inductance 680 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 850 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.25Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)