SWV-0.9-330
Manufacturer
Amgis, LLCDescription
FIXED IND 330UH 900MA 740MOHM TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Vertical
Request for Quotation
SWV-0.9-330
lmages are for reference only.SWV-0.9-330
DatasheetRadial, Vertical
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
330 µH Unshielded Toroidal Inductor 900 mA 740mOhm Max Radial, Vertical
SWV-0.9-330
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Series | SW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance | 330 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 740mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |