T30304530000G
Manufacturer
Amphenol AnytekDescription
TERM BLK 3POS TOP ENTRY 5MM PCB
Request for Quotation
T30304530000G
lmages are for reference only.T30304530000G
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
T30304530000G
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Series | T3 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 3 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Current | 8 A |
| Voltage | 300 V |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Features | Interlocking (Side) |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material - Plating | - |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Torque - Screw | 0.3 Nm (2.6 Lb-In) |