T30504530000G
T30504530000G
T30504530000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    T30504530000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLK 5POS TOP ENTRY 5MM PCB
  • Delivery Services
5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
T30504530000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol Anytek
Series T3
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 5
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Current 8 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 14-26 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating -
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)