TBLH12V-381-06BK
TBLH12V-381-06BK
TBLH12V-381-06BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TBLH12V-381-06BK
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
  • Delivery Services
6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.150" (3.81mm) Surface Mount
Quick Inquiry
TBLH12V-381-06BK
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Same Sky
Series TBLH12V-381
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 6
Pitch 0.150" (3.81mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 16-24 AWG
Mounting Type Surface Mount
Wire Termination Screwless - Push Button Clamp
Features -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 130°C