TBP03R1-350-02BE
TBP03R1-350-02BE
TBP03R1-350-02BE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TBP03R1-350-02BE
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    2~24 POLES, PLUGGABLE, RECEPTACL
  • Delivery Services
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
TBP03R1-350-02BE
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Same Sky
Series TBP03R1-350
Packaging Box
RoHS Status RoHS Compliant
Base Product Number -
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Number of Levels 1
Pitch 0.138" (3.50mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 7A
Voltage - IEC 250 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Blue
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Mating Finish Tin
Features Notch Guide
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Insulation Height 0.284" (7.21mm)
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V