TBP03R1-350-03GR
TBP03R1-350-03GR
TBP03R1-350-03GR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TBP03R1-350-03GR
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
TBP03R1-350-03GR
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Number of Levels 1
Pitch 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 7A
Voltage - IEC 250 V
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Insulation Height 0.284" (7.21mm)
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V