TEQ 40-2413WIR
Manufacturer
Traco PowerDescription
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Request for Quotation
TEQ 40-2413WIR
lmages are for reference only.TEQ 40-2413WIR
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 2.67A 36V Input
TEQ 40-2413WIR
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Traco Power |
| Series | TEQ 40WIR (40W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 9.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2.67A |
| Power (Watts) | 40W |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Efficiency | 91% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 92°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm) |