TEQ 40-7215WIR
TEQ 40-7215WIR
TEQ 40-7215WIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TEQ 40-7215WIR
  • Description
    DC/DC CONVERTER 24V 40W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 1.67A 160V Input
Quick Inquiry
TEQ 40-7215WIR
Manufacturer Traco Power
Series TEQ 40WIR (40W)
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 160V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.67A
Power (Watts) 40W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial), Railway
Efficiency 89%
Operating Temperature -40°C ~ 92°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)