TFR36PH10
TFR36PH10
TFR36PH10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TFR36PH10
  • Description
    CONN PLUG HSG 36POS 5.08MM
  • Delivery Services
36 Rectangular Connectors - Housings Plug Gray 0.200" (5.08mm)
Quick Inquiry
TFR36PH10
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Male or Female
Number of Positions 36
Pitch 0.200" (5.08mm)
Number of Rows 4
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp and Solder
Fastening Type Latch Lock
Color Gray
Features Flame Retardant, Hood and Strain Relief
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Base Product Number TFR36
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TFR36PA10 TFR36PA10 TFR36PH10 TFR02PA10
Part Number TFR36PA10 TFR36PA10 TFR36PH10 TFR02PA10
Manufacturer ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CONN PLUG HSG 36POS 5.08MM CONN PLUG HSG 36POS 5.08MM CONN PLUG HSG 36POS 5.08MM CONN PLUG HSG 2POS 5.08MM