TFR36RA10
TFR36RA10
TFR36RA10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TFR36RA10
  • Description
    CONN RCPT HSG 36POS 5.08MM
  • Delivery Services
36 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Gray 0.200" (5.08mm)
Quick Inquiry
TFR36RA10
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Male or Female
Number of Positions 36
Pitch 0.200" (5.08mm)
Number of Rows 4
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Contact Termination Crimp and Solder
Fastening Type Latch Holder
Color Gray
Features Flame Retardant
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Base Product Number TFR36
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TFR36RA10 TFR02PA10 TFR02PA10 TFR02PH10
Part Number TFR36RA10 TFR02PA10 TFR02PA10 TFR02PH10
Manufacturer ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CONN RCPT HSG 36POS 5.08MM CONN PLUG HSG 2POS 5.08MM CONN PLUG HSG 2POS 5.08MM CONN PLUG HSG 2POS 5.08MM