THN 15-3611UIR
THN 15-3611UIR
THN 15-3611UIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    THN 15-3611UIR
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    15 WATT RAILWAY DC/DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 3A 9V - 75V Input
Quick Inquiry
THN 15-3611UIR
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series THN 15UIR (15W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 5.1V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3A
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 87%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CB, cURus
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV