THN 15-3615UIR
THN 15-3615UIR
THN 15-3615UIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    THN 15-3615UIR
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 625mA 9V - 75V Input
Quick Inquiry
THN 15-3615UIR
Manufacturer Traco Power
Series THN 15UIR (15W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 625mA
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 88%
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV