THN 20-4822WI
THN 20-4822WI
THN 20-4822WI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    THN 20-4822WI
  • Manufacturer
    Traco Power
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 20W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
THN 20-4822WI
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Traco Power
Series THN 20WI (20W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CB, cURus
Standard Number -
Base Product Number THN 20
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute THN 20-4822WIR THN 20-4822 THN 20-4823 THN 20-4823WI
Part Number THN 20-4822WIR THN 20-4822 THN 20-4823 THN 20-4823WI
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY DC DC CONVERTER +/-12V 20W DC DC CONVERTER +/-15V 20W DC DC CONVERTER +/-15V 20W