THN 20-4822WIR
THN 20-4822WIR
THN 20-4822WIR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    THN 20-4822WIR
  • Description
    20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
THN 20-4822WIR
Manufacturer Traco Power
Series THN 20WIR (20W)
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 89%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Approval Agency CB, cURus
Standard Number 50155; 62368-1
Base Product Number THN 20
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute THN 20-4822 THN 20-4822WI THN 20-4810 THN 20-4810WI
Part Number THN 20-4822 THN 20-4822WI THN 20-4810 THN 20-4810WI
Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER +/-12V 20W DC DC CONVERTER +/-12V 20W DC DC CONVERTER 3.3V 15W DC DC CONVERTER 3.3V 15W