TPI 125-124A-J
Manufacturer
Traco PowerDescription
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Request for Quotation
TPI 125-124A-J
lmages are for reference only.TPI 125-124A-J
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
TPI 125-124A-J
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Traco Power |
| Series | TPI 125A-J (125W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 4.17 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.04" L x 2.01" W x 1.16" H (77.2mm x 51.1mm x 29.5mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cURus |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 100W (125W Forced Air) |