TPI 150-115A-J
Manufacturer
Traco PowerDescription
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Request for Quotation
TPI 150-115A-J
lmages are for reference only.TPI 150-115A-J
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
TPI 150-115A-J
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Traco Power |
| Series | TPI 150A (150W) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 10 A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.16" H (101.6mm x 50.8mm x 29.5mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 150W |