TPSMB75CA-VR
TPSMB75CA-VR
TPSMB75CA-VR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TPSMB75CA-VR
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-214AA, SMB
  • Delivery Services
121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Quick Inquiry
TPSMB75CA-VR
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series TPSMB-VR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)