TS02-66-153-BK-260-SCR-D
TS02-66-153-BK-260-SCR-D
TS02-66-153-BK-260-SCR-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TS02-66-153-BK-260-SCR-D
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Quick Inquiry
TS02-66-153-BK-260-SCR-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Tactile Switches -
Manufacturer Same Sky
Series TS02
Packaging Bag
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical 15.30mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style PC Pin
Outline 6.00mm x 6.00mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 260gf
Ingress Protection -
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel 0.25mm