TVA1160.6
Manufacturer
Vishay SpragueDescription
CAP ALUM 200UF 16V AXIAL TH
Request for Quotation
TVA1160.6
lmages are for reference only.TVA1160.6
CAP ALUM 200UF 16V AXIAL TH
Delivery Services
200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can
TVA1160.6
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 200 µF |
| Tolerance | - |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Audio |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.312" Dia x 0.812" L (7.92mm x 20.62mm) |