TVA1310-E3
TVA1310-E3
TVA1310-E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVA1310-E3
  • Description
    CAP ALUM 100UF 50V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can
Quick Inquiry
TVA1310-E3
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance -
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.375" Dia x 0.812" L (9.52mm x 20.62mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 100UF 50V AXIAL TH CAP ALUM 120UF 50V AXIAL TH CAP ALUM 130UF 50V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 50V AXIAL TH