TX2SS-L-1.5V-TH
TX2SS-L-1.5V-TH
TX2SS-L-1.5V-TH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TX2SS-L-1.5V-TH
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TX2SS-L-1.5V-TH
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX-TH
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W
Coil Type Latching, Single Coil
Features -
Termination Style Gull Wing
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 1.13 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number TX2SS
Coil Current 66.7 mA
Coil Resistance 22.5 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TX2SS-L-1.5V-TH-W TX2SS-L-1.5V-TH-X TX2SS-L-1.5V-TH-Y TX2SS-L-1.5V-TH-Z
Part Number TX2SS-L-1.5V-TH-W TX2SS-L-1.5V-TH-X TX2SS-L-1.5V-TH-Y TX2SS-L-1.5V-TH-Z
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V