TX2SS-L-1.5V-TH-Y
TX2SS-L-1.5V-TH-Y
TX2SS-L-1.5V-TH-Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TX2SS-L-1.5V-TH-Y
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TX2SS-L-1.5V-TH-Y
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX-TH
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W
Coil Type Latching, Single Coil
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 1.13 VDC
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type General Purpose
Base Product Number TX2SS
Coil Current 66.7 mA
Coil Resistance 22.5 Ohms