TX2SS-L2-24V-1
TX2SS-L2-24V-1
TX2SS-L2-24V-1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TX2SS-L2-24V-1
  • Description
    RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
  • Delivery Services
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TX2SS-L2-24V-1
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX-S
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 220VDC - Max
Load - Max Switching 220W
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 18 VDC
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type Telecom
Base Product Number TX2SS
Coil Current 8.3 mA
Coil Resistance 2.88 kOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TX2SS-L2-24V-1-W TX2SS-L2-24V-1-X TX2SS-L2-24V-1-Y TX2SS-L2-24V-1-Z
Part Number TX2SS-L2-24V-1-W TX2SS-L2-24V-1-X TX2SS-L2-24V-1-Y TX2SS-L2-24V-1-Z
RoHS Status
Description RELAY TELECOM DPDT 1A 24V RELAY TELECOM DPDT 1A 24V RELAY TELECOM DPDT 1A 24V RELAY TELECOM DPDT 1A 24V