TX2SS-L2-24V-1-W
TX2SS-L2-24V-1-W
TX2SS-L2-24V-1-W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TX2SS-L2-24V-1-W
  • Description
    RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
  • Delivery Services
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TX2SS-L2-24V-1-W
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 220VDC - Max
Load - Max Switching 220VA
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type Telecom
Base Product Number TX2SS
Coil Current 4.2 mA
Coil Resistance 5.76 kOhms