UMV1A220MFD
UMV1A220MFD
UMV1A220MFD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1A220MFD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1A220MFD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UMV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 40.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UMV1A220MFD1TP UMV1A330MFD UMV1A470MFD UMV1A470MFD1TE
Part Number UMV1A220MFD1TP UMV1A330MFD UMV1A470MFD UMV1A470MFD1TE
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH