UMV1A470MFD
UMV1A470MFD
UMV1A470MFD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1A470MFD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1A470MFD
Series UMV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UMV1A470MFD1TE UMV1A470MFD1TP UMV1A220MFD UMV1A220MFD1TP
Part Number UMV1A470MFD1TE UMV1A470MFD1TP UMV1A220MFD UMV1A220MFD1TP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH