UPE1E471MH30811RU
Manufacturer
Chinsan (Elite)Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
UPE1E471MH30811RU
lmages are for reference only.UPE1E471MH30811RU
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 5000 Hrs @ 105°C
UPE1E471MH30811RU
| Category | Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors - |
| Manufacturer | Chinsan (Elite) |
| Series | UPE |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.5 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |