UPE1E471MP51010SU
Manufacturer
Chinsan (Elite)Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
UPE1E471MP51010SU
lmages are for reference only.UPE1E471MP51010SU
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V TH
DatasheetRadial, Can
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
UPE1E471MP51010SU
| Category | Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors - |
| Manufacturer | Chinsan (Elite) |
| Series | UPE |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 5 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |