UPJ1E221MPD
UPJ1E221MPD
UPJ1E221MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ1E221MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ1E221MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 455 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 180 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ1E221MPD1TA UPJ1E221MPD1TD UPJ1E221MPD6 UPJ1E221MPD6TD
Part Number UPJ1E221MPD1TA UPJ1E221MPD1TD UPJ1E221MPD6 UPJ1E221MPD6TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH