UPJ1E221MPD6
UPJ1E221MPD6
UPJ1E221MPD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ1E221MPD6
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ1E221MPD6
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Base Product Number -
Impedance 210 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ1E221MPD UPJ1E221MPD1TA UPJ1E221MPD1TD UPJ1E221MPD6TD
Part Number UPJ1E221MPD UPJ1E221MPD1TA UPJ1E221MPD1TD UPJ1E221MPD6TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH