UPJ1E222MHD
UPJ1E222MHD
UPJ1E222MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ1E222MHD
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ1E222MHD
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.36 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Base Product Number -
Impedance 29 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ1E222MHD6 UPJ1E222MHD6TN UPJ1E101MED UPJ1E101MED1TA
Part Number UPJ1E222MHD6 UPJ1E222MHD6TN UPJ1E101MED UPJ1E101MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH