UPJ1E222MHD6
UPJ1E222MHD6
UPJ1E222MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPJ1E222MHD6
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPJ1E222MHD6
Series UPJ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.05 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Base Product Number -
Impedance 40 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPJ1E222MHD UPJ1E222MHD6TN UPJ1E221MPD UPJ1E221MPD1TA
Part Number UPJ1E222MHD UPJ1E222MHD6TN UPJ1E221MPD UPJ1E221MPD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH