URH2405LP-20WR3
URH2405LP-20WR3
URH2405LP-20WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URH2405LP-20WR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
URH2405LP-20WR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4A
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial), Medical
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 85%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.03" L x 1.04" W x 0.47" H (51.5mm x 26.5mm x 12.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number 60601-1; 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 5 kV